
Pomoc dla Pomysłodawcy – jak nasz projekt wspiera Twój rozwój?
Projekt „Laboratorium Innowatora – Strefa Kreatywnych Pomysłów” ma na celu wesprzeć osoby posiadające pomysł biznesowy, czyli Pomysłodawców. W ramach działań w projekcie uczestnicy mają szansę zweryfikować swój pomysł oraz stworzyć prototyp (MVP) swojego rozwiązania. Jednak jak dokładnie wygląda pomoc dla Pomysłodawcy w naszym projekcie?
Na początku warto doprecyzować definicję Pomysłodawcy, który może się zgłosić do naszego projektu. Pomysłodawca to osoba fizyczna (lub zespół osób fizycznych), która posiada innowacyjny pomysł biznesowy. Musi mieć ukończone 18 lat, mieszkać na terenie Polski oraz posiadać prawa (być właścicielem) pomysłu biznesowego. Oznacza to także, że jeśli Pomysłodawca prowadzi działalność gospodarczą to zgłoszony do projektu pomysł nie może być objęty jej zakresem.
Osoby, które zgłoszą się do projektu i przejdą proces Preselekcji (szczegóły w zakładce Zasady projektu) zostaną objęte Mentoringiem oraz wsparciem merytorycznym i finansowym.

PROGRAM MENTORINGU – na jaką pomoc możesz liczyć?
W projekcie „Laboratorium Innowatora – Strefa Kreatywnych Pomysłów” każdy Pomysłodawca współpracuje z dedykowanym Mentorem, który pełni rolę doradcy i przewodnika na drodze rozwoju projektu. Spotkania odbywają się online lub stacjonarnie, a ich liczba oraz harmonogram są dopasowane do specyfiki danego pomysłu oraz dostępności Pomysłodawcy. Sam proces Mentoringu dzieli się na dwie fazy działania – I fazę, skupioną na badaniach marketingowych i tworzeniu wstępnego modelu biznesowego oraz II fazę, podczas której uczestnicy tworzą prototyp swojego rozwiązania.
W ramach I fazy Mentor wraz z Pomysłodawcą tworzy model biznesowy w metodologii Lean Canvas, badając takie rzeczy jak konkurencja, problem, grupa docelowa, czy źródła przychodów. Następnie Pomysłodawca przeprowadza badania marketingowe, by zweryfikować założenia przyjęte podczas tworzenia modelu. To pozwala na dopracowanie modelu biznesowego danego pomysłu.
W II fazie Pomysłodawcy mają do dyspozycji pakiet usług o równowartości 50 000 PLN na stworzenie prototypu (MVP) swojego rozwiązania. Na samym początku wraz z Mentorem ustalają na jakie usługi wykorzystać dofinansowanie oraz tworzą do nich opis zamówienia. Następnie Mentor będzie nadzorował pracę oraz pomagał w trakcie kolejnych działań w projekcie. Ponownie zweryfikowany zostanie model biznesowy Pomysłodawcy. Dodatkowo Mentor przeszkoli Pomysłodawcę oraz przygotuje go do prezentacji inwestorskiej (pitch), którą Pomysłodawca zaprezentuje podczas DemoDay.

DORADZTWO – jakie formy doradztwa zapewniamy uczestnikowi projektu?
W ramach projektu oferujemy również profesjonalne doradztwo, obejmujące szeroki zakres tematów związanych z rozwojem innowacyjnych pomysłów. Zakres doradztwa podzielony jest według faz Mentoringu, tak by korelował z postępami uczestników projektu.
I faza
W trakcie trwania pierwszej fazy Mentoringu Pomysłodawca bierze udział w doradztwie prawnym, które prowadzone jest przez radcę prawnego oraz rzecznika patentowego. Podczas tego doradztwa ustala się twórców pomysłu oraz analizuje możliwe formy ochrony prawnej. Omawiana jest także strategia ochrony pomysłu – zarówno know-how, jak i patentowanie oraz licencjonowanie pomysłu. Dodatkowo przeprowadzone jest wstępne badanie stanu techniki oraz sprawdzona istniejąca konkurencja pod względem zgłoszeń w bazach patentowych.
Dodatkowo w pierwszej fazie przeprowadzone jest wstępne doradztwo technologiczne, w którym uczestniczą Eksperci KIS-Naukowcy. W ramach tego doradztwa określają oni poziom gotowości technologicznej (TLR) , przeprowadzają analizę prac koniecznych do testowania produktu/usługi, a także określają potrzeby w zakresie opracowania prototypu. Wykonują również ocenę mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń (SWOT) technologicznych pomysłu.
II faza
W drugiej fazie Mentoringu uczestnik ponownie ma okazję odbyć doradztwo prawne i technologiczne – w rozszerzonej postaci. W ramach doradztwa prawnego przygotowuje się uczestnika do jakiejś formy ochrony prawnej pomysłu. Dodatkowo konsultowane są formy prawne prowadzenia działalności w przyszłości. Doradztwo technologiczne w zwiększonej ilości godzin pozwala głębiej zanalizować pomysł, ustalić poziom technologiczny po stworzeniu prototypu (MVP) oraz ponownie wykonać SWOT technologiczny pomysłu.
Zakres doradztwa w drugiej fazie rozszerza się również na doradztwo marketingowe oraz biznesowe. Doradztwo marketingowe będzie odbywało się w formie warsztatów, co pozwoli na efektywną pracę w zakresie analizy konkurencji i budowania strategii marketingowej. Pomysłodawcy będą mieli również możliwość uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez naszych partnerów. Dzięki wsparciu Concordii Desing odbędą szkolenie z zakresu zrównoważonego projektowania, a pracownicy funduszu inwestycyjnego YouNick Mint przeprowadzą konsultacje dotyczące prezentacji pomysłu przed inwestorami.
W ramach doradztwa biznesowego uczestnicy stworzą prognozy swoich kosztów oraz przychodów, przeprowadzając symulację, która pozwoli im na dokładne zaplanowanie wydatków na drodze rozwoju pomysłu. Kolejnym aspektem, który zostanie poruszony będą kompetencje zespołu. Konsultacje, które się odbędą, pomogą zidentyfikować potencjał zespołu oraz kompetencje, które należy uzupełnić. Dobranie odpowiedniego zespołu na początku rozwoju pomysłu może mieć kluczowe znaczenie w jego sukcesie w późniejszych fazach. Przeprowadzone zostanie także szkolenie z zakresu pozyskiwania partnerów dla przedsięwzięcia, a jeden z naszych partnerów zorganizuje szkolenie z zakresu pozyskiwania środków finansowych – czyli kompendium wiedzy o dostępnych instrumentach finansowych/pomocowych.

DEMODAY – pozyskaj dalsze finansowanie
Zwieńczeniem drogi Pomysłodawcy w naszym projekcie jest DemoDay. Wydarzenie ma formę konferencji, podczas której uczestnicy prezentują swoje pomysły w formie pitchu inwestorskiego. Zaproszonymi gośćmi będą przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, firm oraz instytucji otoczenia biznesu skupiające się na rozwoju innowacji. Udział to idealna okazja dla Pomysłodawców by przeżyć prawdziwy pitch inwestorski, pozyskać niezbędne kontaktu oraz znaleźć dalsze finansowanie pomysłu.
SZKOLENIA – dodatkowe formy wsparcia dla wszystkich!
Wsparcie Pomysłodawców w naszym projekcie wychodzi również poza samych uczestników – nasi Mentorzy cyklicznie prowadzą ogólnodostępne szkolenia z zakresu rozwoju przedsiębiorczości. By uczestniczyć w takich szkoleniach warto obserwować naszą stronę (zakładka Wydarzenia), a odbyte już webinary można obejrzeć na naszym kanale na YouTubie.
Czy już wiesz jaką pomoc dla Pomysłodawcy oferuje nasz projekt? Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami!