Przejdź do głównej treści

Uczestniczka Naszego projektu, mgr. Anna Bajon miała okazję zaprezentować swój pomysł pn. „POMITECH” na University of Illinois Chicago (UIC)! 

Pomysłodawczyni w ramach wyjazdu studyjnego przedstawiła swoje rozwiązanie pn. „POMITECH” na Wydziale College of Applied Health Sciences oraz w Centrum Transferu Technologii UIC. Wraz z nią w wydarzeniu wzięła udział Justyna Cięgotura – Mentorka w projekcie oraz prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska – doradczyni technologiczna. W czasie spotkań Pomysłodawczyni zaprezentowała MVP (ang. Minimum Viable Product) swojego pomysłu – pastę warzywną stworzoną z  fermentowanych pozasortymentowych pomidorów. Wyjazd do USA to była idealna okazja by zweryfikować założenia pomysłu wśród ekspertów ze świata nauki i transferu technologii!

Fermentowane produkty jako żywność funkcjonalna – POMITECH

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych procesów biotechnologicznych Pomysłodawczyni udało się przekształcić pomidory pozasortymentowe (niespełniające norm handlowych, np. w aspekcie kształtu czy wielkości, które są jednak pełnowartościowym surowcem) w zdrową, smaczną i funkcjonalną żywność. Pasta dostarcza konsumentowi składniki bioaktywne oraz postbiotyki. Pomidory zyskały więc drugie życie, a sam produkt odpowiada na potrzeby świadomych konsumentów, jak i współczesnych wyzwań klimatycznych (idea zero waste!). Opracowany przez Pomysłodawczynię produkt wpisuje się w rosnące potrzeby rynku – łączy wysoką jakość, wartość odżywczą i walory prozdrowotne z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt ten to również realne wsparcie dla producentów rolnych, umożliwiając im efektywniejsze wykorzystanie całego plonu i ograniczenie strat surowcowych. Warzywa, które normalnie zostałyby odrzucone znajdują nowe zastosowanie.

POMITECH - fermentowana żywność funkcjonalna

Zaprezentowane przez Pomysłodawczynię rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zarówno przedstawiciele College of Applied Health Sciences, jak i eksperci Centrum Transferu Technologii UIC wyrazili duże zainteresowanie potencjałem technologicznym projektu. Podkreślano, że fermentowane produkty roślinne idealnie wpisują się w światowe trendy żywieniowe zorientowane na żywność funkcjonalną, postbiotyki oraz naturalne metody przetwarzania. Ważnym punktem wyjazdu było spotkanie z dr. Qian Wang z UIC – uznaną badaczką w dziedzinie fermentacji i nauk o żywności.

Co ciekawe, eksperci zauważyli również potencjał kulturowy – tradycje kiszenia warzyw są silnie zakorzenione w polskiej kuchni.  To może pomóc w dotarciu do dużej polonijnej społeczności w Chicago i stworzyć naturalny pomost międzykulturowy.

Dodatkowo specjaliści ds. transferu technologii dostrzegli możliwość skalowania rozwiązania, jego komercjalizacji oraz elastyczności w dopasowaniu receptur do oczekiwań amerykańskich konsumentów. Wskazywano również na potrzebę dalszych testów konsumenckich i nawiązania partnerstw z przemysłem spożywczym.

Twoja kolej – zgłoś się do „Laboratorium Innowatora – Strefa Kreatywnych Pomysłów”!

Masz innowacyjny pomysł który chciałbyś rozwinąć – sprawdź jak możemy Ci pomóc i zgłoś się do nas!

Pomoc dla Pomysłodawcy – jak nasz projekt wspiera Twój rozwój?